Podružnična cerkev sv. Lovrenca nad Zabreznico

Podružnična cerkev sv. Lovrenca nad Zabreznico in »Gora sv. Lovrenca« sta bili v pisnih virih večkrat omenjeni že v srednjem veku, denimo v letih 1372, 1422 in 1436. Iz zapisa leta 1464 izvemo imeni tedanjih ključarjev pri sv. Lovrencu; to sta bila Lovro Čehelj in Tomaž Vrešec. Cerkev sv. Lovrenca pa je omenjena tudi v Radovljiški matrikuli iz leta 1468.

V nekdanji cerkvi je bil samo glavni oltar, ki je bil posvečen sv. Lovrencu. S cerkvijo je upravljala ista soseska, kakor s cerkvijo sv. Kancijana, kateri je bila zabrezniška cerkev podrejena, cerkvi pa sta imeli tudi skupen urbar in inventar. Po letu 1821, ko je bil sedež župnije preseljen na Breznico in ko je bila zgrajena nova župnijska cerkev Žalostne Matere Božje na Breznici, so verniki iz Zabreznice sklenili cerkev sv. Lovrenca opustiti in se priključiti novi župnijski cerkvi. Inventar iz cerkve sv. Lovrenca so delno prenesli v cerkev Žalostne Matere Božje, delno pa v podružnično cerkev sv. Kancijana. Kip sv. Lovrenca z glavnega oltarja so prenesli v kapelico, ki je do leta 1963 stala ob Cesarski cesti. Po tem je 30 let gostoval na njemu posvečenem stranskem oltarju v župnijski cerkvi, leta 1993 pa se je kip sv. Lovrenca zmagoslavno vrnil v svojo novozgrajeno cerkev.

Danes cerkev sestoji iz lope, cerkvene ladje in prezbiterija. Lopa je poldrugi meter krajša od nekdanje in ima tlak iz prodnikov. Na lesenih prečnih tramovih v njej sta napisa »V SPOMIN PREDNIKOM – IN ČAST SV. LOVRENCU« in »MCCCLXXIII ANNO DOMINI MCMXCII«. Cerkvena vrata so znotraj renesančnega portala iz tufa, ki je bil izdelan v 1. polovici 17. stoletja. Cerkvena ladja je pravokotna in v svojih temeljih romanska, prezbiterij pa je tristrano zaključen v gotskem slogu. Zvonik stoji nad glavnim vhodom v cerkev, ima piramidasto kapo s križem in je pokrit z aluminijasto pločevino.

V prezbiteriju je bil v skladu s smernicami II. vatikanskega koncila postavljen samo daritveni oltar iz betona, ki ima v svojem podstavku nekaj psevdogotskih okraskov. Ob oltarju je lesen podstavek, ki je pritrjen na južno steno prezbiterija, na njem pa stoji kip sv. Lovrenca iz 2. polovice 18. stoletja, ki se je ohranil kot del inventarja bivše cerkve. Sv. Lovrenc je upodobljen z ražnjem v desnici in s palmovo vejo, simbolom mučeništva, v levici. Kasetiran lesen strop v ladji je izdelal Franc Mohorč iz Doslovč, pobarval pa Dore Peljhan z Rodin. Cerkvene klopi so semkaj prinesli iz cerkve sv. Marka v Vrbi. Križev pot je leta 1993 naslikal akademski slikar Janez Bernik z Breznice. Na južni zunanji steni cerkve moremo videti moderen mozaik sv. Krištofa, ki ga je leta 1993 ustvaril akademski slikar Andrej Jemec iz Zabreznice.

Obnova podrte podružnične cerkve sv. Lovrenca je potekala med letoma 1991 in 1994, njen potek pa je popisal Franc Legat v knjižici Sv. Lovrenc nad Zabreznico. Ruševine so bile deloma očiščene že leta 1979. Tedanji župnik Jože Klun je poskrbel za odkup zemljišča, sama gradbena dela pa so se pričela po koncu slovenske osamosvojitvene vojne. Najprej je bila očiščena notranjost cerkve in lope, zatem so utrdili temelje ohranjenega zidovja, potem pa je sledila njegova ponovna pozidava. Gradbeni material so do Velikih Selc vozili s traktorji, dalje pa so ga nosili na ramenih. Poleti 1992 so vzpostavili tovorno žičnico, zato je delo potekalo hitreje. Les za ostrešje so posekali in stesali na licu mesta. Vzporedno z gradnjo je potekalo tudi opremljanje cerkve, ki jo je 17. julija 1994 blagoslovil tedanji ljubljanski pomožni škof msgr. Alojz Uran (2004 – 2009).

(Vir: Ambrožič, Matjaž. Cerkve in Božja znamenja v brezniški župniji. Ljubljana: Salve, 2021, str. 245–266.)

- inventar = premični predmeti, oprema, ki se uporablja pri opravljanju določene dejavnosti
- kaseta = vsako od navadno pravokotno poglobljenih polj stropa
- koncil = zborovanje škofov in teologov, na katerem rešujejo vprašanja doktrinarnih in disciplinskih zadev Cerkve
- nepreviden = »umrl je nepreviden«, tj. brez zakramentov za umirajoče